Ach ten rosyjski akcent!


Gdy rozpoczynasz naukę języka rosyjskiego możesz mieć problemy z prawidłowym akcentowaniem poszczególnych słów. Przecież akcent nie zawsze pada tam, gdzie zapamiętaliśmy.  Jakie zasady rządzą akcentowaniem w języku rosyjskim? Podpowiadamy! 

Zasady akcentowania w języku rosyjskim

Akcent rosyjski jest ruchomy, co oznacza, że w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej tego samego wyrazu może padać w innym miejscu. Co więcej, często zmienia miejsce w zależności od przypadku.  Głoska pod akcentem jest wymawiana silniej i dłużej, niż w języku polskim

Charakterystycznym zjawiskiem dla języka rosyjskiego jest tzw. akanie, słyszalne m.in. w takich wyrazach jak: окно’ -> czytam akno’. Polega ono na tym, że samogłoski akcentowane wymawiane odpowiadają zapisowi graficznemu, a te głoski, na które akcent nie pada brzmią inaczej.

Niestałość akcentu ruchomego

Choć słów z ruchomym akcentem nie jest tak wiele, trzeba mieć pewność ich istnienia.  Ruchomy akcent jest spotykamy w szczególności w słowach, którymi posługuje się dana grupa społeczna lub gdy błędnie akcentowane słowo wchodzi do tzw. uzusu, czyli powszechnego zwyczaju językowego. Ruchomy akcent to także domena słów zapożyczonych i stosunkowo nowych, których akcentowanie się jeszcze nie ukształtowało. Czasami błąd w akcentowaniu ma poważne skutki, np. w tym przypadku: 

пи’сать – sikać
писа’ть – pisać

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go swoim znajomym, a jeżeli chcesz podzielić się swoją opinią na ten temat - zostaw komentarz.

Komentarze